Obecna kondycja UE
Choć Unia Europejska jest aktualnie w kryzysie gospodarczym, to jednakże wcale nie jest powiedziane, że w dalszym ciągu nie jest potężną organizacją. Przecież skupia wokół siebie dużo bogatych państw. Nadal UE jest federacją szalenie bogatych krajów.
Naturalnie nie wszystkie z nich są naprawdę bogate, lecz w porównaniu z choćby większości państw w Azji, to i tak UE jest wielką potęga. I chociaż w ostatnim czasie niezbyt szybko się rozwija, przynajmniej w porównaniu z choćby Chinami, to powinniśmy mieć na uwadze, że to ciągle Chiny gonią nasz kontynent. Chociaż naturalnie wcale nie jest powiedziane, iż UE jest idealną organizacją. Moim zdaniem UE to bardzo dobry pomysł – nawet po połączeniu jesteśmy mniejsi, aniżeli Indie bądź Chiny, a więc wyłącznie jako zwarta organizacja możemy się liczyć.
Jednak bardzo dużym minusem tej organizacji jest po prostu to, że jest za mocno zbiurokratyzowana. Właśnie dzięki biurokracji, Chiny oraz inne potęgi gospodarcze – lub aspirujące do ich miana, o wiele szybciej nas doganiają. To źle, bo przecież w naszym interesie jest to by UE w dalszym ciągu była potęgą. I oczywiście tak będzie, lecz trudno powiedzieć czy np. problem dotyczące wielkiego bezrobocia, szczególnie wśród młodych osób, bardzo szybko zostanie zażegnany. Być może całą Europę czeka los choćby Włoch, a więc niby zamożnego kraju, który jednak ma duże problemy z funkcjonowaniem? Ciężko w jednoznaczny sposób rzec…

Comments are closed.